1. Najděte si dopředu o kojení alespoň základní informace. Za mě asi nejkomplexnějším zdrojem k získání informací v češtině/slovenštině je web mamila.sk. Najdete tu články, videa i poradnu, kde velmi pravděpodobně dostanete odpovědi na své otázky.
2. Na kojení vás taky může skvěle připravit laktační poradkyně. Mrkněte, jaké poradkyně ve vašem okolí nabízí přípravu na kojení a s jakým obsahem. V neposlední řadě se zaměřte i na to, jestli je vám daná poradkyně sympatická a sedí Vám. Při sjednávání schůzky zvolte raději telefonát než e-mail/sms. Už tento první kontakt Vám může hodně napovědět, jestli je to podpora vhodná pro Vás, dáte-li na svůj instinkt.
3. Pokud si budete hledat informace po vlastní ose, stejně se poohlédněte po kontaktu na laktační poradkyni ve vašem okolí a uložte si její číslo do telefonu. V případě, že nastanou jakékoliv komplikace, můžete se ozvat se začínajícím problémem. Přijedeme za Vámi do porodnice nebo hned po návratu k Vám domů.
4. Máte-li kolem sebe kamarádku, která dlouhodobě kojí, pozvěte ji na kafe a zeptejte se jí, co by Vám do začátku poradila ona.
5. Pohledejte, jestli v okolí nemáte nějakou skupinku na podporu kojení a zajděte se na ni podívat. Ostych stranou. Může to pro Vás být zajímavá zkušenost spojená se získáním nových, relevantních informací. A budete vědět, jestli je Vám tento typ setkávání příjemný a stojí-li za to absolvovat v budoucnosti tato setkávání i s prckem (což bude o chlup složitější).
6. Nespoléhejte se na to, že Vám poradí v porodnici. Existují i výjimky. Situace se pomalu lepší. ALE. Každodenně na poradenstvích slýchám příběhy z oddělení šestinedělí o nedostatku času, neempatických sestrách a poškozujících radách od “profesionálů”.
Je prima mít informace z více zdrojů a v daný moment se rozhodnout, která cesta bude pro Vás a Vaše mimčo tou lepší.
Je něco, co by vás ohledně přípravy na kojení zajímalo? Zavolejte, napište, zeptejte se. Moc ráda Vám odpovím.